loader
Karty Charakterystyki

Zagadnienie oprogramowania ISO 14001

ISO 14001 jest najbardziej rozpoznawalną normą odpowiedzialności środowiskowej i zrównoważonego rozwoju korporacyjnego. Nic więc dziwnego, że firmy na całym świecie nieustannie poszukują najszybszych i najłatwiejszych sposobów uzyskania certyfikatu ISO 14001. I to nie jest złe: certyfikacja ISO 14001 dotyczy skuteczności systemu zarządzania środowiskowego, a nie tego, ile czasu zajęło jego opracowanie lub jakie procesy zostały zastosowane, aby go uzyskać. W ISO 14001 chodzi przede wszystkim o efekt końcowy: zapewnienie, że Twoja firma robi to, co właściwe dla naszej planety. Gdzie więc tkwi problem?

Jednym z największych wymagań stawianych przez liderów EH&S (Environmental Health & Safety) jest oprogramowanie ISO 14001. Jakiejś standardowej aplikacji, którą można podłączyć i uzyskać certyfikat ISO 14001.

Ale tutaj sprawa robi się skomplikowana. W rzeczywistości nie ma czegoś takiego, jak oficjalne lub usankcjonowane przez ISO oprogramowanie.

Lista kontrolna ISO 14001 stwierdza po prostu, że potrzebny jest pewien rodzaj polityki środowiskowej i programu zarządzania oraz system dokumentacji.

W szczególności, wytyczne ISO stwierdzają:

"ISO posiada wiele innych norm zajmujących się konkretnymi kwestiami środowiskowymi. Intencją normy ISO 14001:2004 jest zapewnienie ram dla holistycznego, strategicznego podejścia do polityki, planów i działań środowiskowych organizacji.

Norma ISO 14001:2004 zawiera ogólne wymagania dotyczące systemu zarządzania środowiskowego. Podstawową filozofią jest założenie, że niezależnie od rodzaju działalności organizacji, wymagania dotyczące skutecznego SZŚ są takie same."

Wytyczne te nie określają, jaki rodzaj oprogramowania powinien być używany.

W rzeczywistości możliwe jest uzyskanie certyfikatu ISO 14001 bez użycia jakiegokolwiek oprogramowania (choć zdecydowanie nie jest to opcja najbardziej efektywna czasowo i kosztowo).

Jeśli szukasz oprogramowania ISO 14001, tak naprawdę szukasz oprogramowania do zarządzania środowiskiem. Coś, co monitoruje wpływ na środowisko i pomaga w ustalaniu celów i komunikacji.

Co zatem należy zrobić, jeśli poszukuje się rozwiązania w zakresie oprogramowania ISO 14001? Ponieważ nie ma jednej "właściwej" odpowiedzi, trzeba trochę poszukać, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.

Oto kilka szybkich wskazówek:

  • Zapoznaj się z wymaganiami normy ISO 14001 i uzyskaj wizję tego, jak zmieni się Twoja firma, aby wprowadzić system w życie.
  • Dowiedz się, którzy dostawcy oprogramowania środowiskowego są dla Ciebie odpowiedni.
  • Zachowaj ostrożność wobec oprogramowania, które twierdzi, że jest oprogramowaniem ISO 14001 - zamiast tego poszukaj rozwiązań programowych, które posiadają wszystkie niezbędne funkcje, które pomogą Ci uzyskać certyfikat ISO 14001.

Mając na uwadze powyższe wskazówki, powinieneś być w stanie zaprzestać poszukiwań nieistniejącego "oprogramowania ISO 14001" i zacząć szukać prawdziwych rozwiązań w zakresie oprogramowania do zarządzania środowiskiem.