loader
Karty Charakterystyki

Krótki przewodnik po etykietach przyjaznych dla rękawic w laboratorium

Etykietowanie przeprowadza się codziennie, a duże eksperymenty wymagają niekiedy użycia setek probówek, z których każda musi być odpowiednio oznaczona. Większość pracowników laboratoriów musi nosić rękawiczki podczas wykonywania takich eksperymentów, aby chronić się przed szkodliwymi substancjami chemicznymi oraz zabezpieczyć próbki i linie komórkowe przed potencjalnym zanieczyszczeniem. Może to być problematyczne, ponieważ większość klejów do etykiet jest zaprojektowana tak, aby mocno przylegać do powierzchni, do której są przeznaczone, ale jednocześnie przywierają one do rękawiczek, co utrudnia przymocowanie etykiety do probówki lub fiolki. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na usprawnienie identyfikacji próbek przy użyciu technik etykietowania przyjaznych dla rękawic.

Dodaj do swoich etykiet technologię SimPEELTM

SimPEEL to nowa, zgłoszona do opatentowania technologia, która upraszcza odklejanie i naklejanie etykiet. Zastosowanie tej innowacyjnej konstrukcji gwarantuje, że etykiety będą przylegać do powierzchni, a nie do rękawic, co eliminuje ryzyko zanieczyszczenia kleju, które z czasem może negatywnie wpłynąć na przyczepność etykiet. Łatwość, z jaką etykiety można odklejać i przyklejać, sprawia, że SimPEEL jest idealnym rozwiązaniem dla każdego laboratorium, zwłaszcza w przypadku rutynowego, wysokonakładowego etykietowania. Dodaj SimPEEL do każdej istniejącej klasy lub marki etykiet z klejami trwałymi lub usuwalnymi.

Używaj etykiet usuwalnych zamiast etykiet trwałych

Etykiety usuwalne mają usuwalny klej, który może być przydatny, gdy do etykietowania probówek i innych pojemników trzeba używać rękawiczek. Chociaż usuwalne nie zawsze oznacza przyjazne dla rękawic, rodzaj kleju zazwyczaj sprawia, że etykiety nie pozostają przyklejone do rękawic, co ułatwia ich stosowanie. Dostępny jest szeroki wybór etykiet usuwalnych do wielu zastosowań, w tym etykiet do zastosowań kriogenicznych, etykiet odpornych na działanie substancji chemicznych i etykiet odpornych na działanie autoklawów, a w niektórych przypadkach również taśm usuwalnych. Inną zaletą stosowania etykiet usuwalnych jest to, że można je... no właśnie, usuwać. W ten sposób można łatwo zmienić położenie etykiety, jeśli została umieszczona nieprawidłowo, lub ponownie oznaczyć przedmioty, takie jak wyroby szklane i inne wyroby laboratoryjne, które wymagają oznaczenia tylko na krótki czas. Niektóre usuwalne etykiety w ogóle nie są produkowane z klejem (np. UbiCling™), a zamiast tego są przyklejane do płaskich powierzchni plastikowych lub szklanych za pomocą kleju statycznego.

Zamiast etykiet używaj przywieszek bez kleju

Innym prostym rozwiązaniem etykietowania przyjaznym dla rękawic jest stosowanie specjalnych przywieszek. Ponieważ nie zawierają one kleju, są łatwe w użyciu, zarówno w rękawiczkach, jak i bez nich, ponieważ do niczego się nie przyklejają. Oznaczenia te są przeznaczone do określonych zastosowań:

  • Etykiety kriogeniczne Cryo-ID-Kit służą do identyfikacji metalowych stojaków w zamrażarkach i Dewarach z ciekłym azotem.
  • Etykiety ResiTAG™ są stosowane w transmisyjnej mikroskopii elektronowej do próbek, które wymagają zatopienia w formach lub kapsułach żywicznych przed wykonaniem przekroju.
  • Etykiety FormaliTAG™ są stosowane do próbek konserwowanych w pojemnikach z formaliną.
  • PCR-TagTrax™ umożliwia identyfikację probówek, pasków i płytek PCR podczas przygotowywania próbki, w trakcie pracy termocyklera, a nawet podczas późniejszego przechowywania w zamrażarce.

Identyfikacja probówek i płytek PCR dzięki PCR-TagTrax™

Jeśli chodzi o znakowanie probówek i płytek do PCR, przydatne mogą być etykiety punktowe. Jednak nowy, zgłoszony do opatentowania PCR-TagTrax, bezklejowy system znakowania przeznaczony do PCR, jest znacznie lepszym produktem do identyfikacji tych próbek i nie przykleja się do rękawiczek. Jak może potwierdzić każdy, kto przeprowadzał reakcję PCR, widmo skażenia RNazą wymaga noszenia rękawic przez cały czas. Dzięki PCR-TagTrax nie jest to już problemem, ponieważ można łatwo oznaczać pojedyncze probówki PCR, paski zawierające do 8 probówek jednocześnie oraz płytki qPCR bez spódnic. Zapewnia również więcej miejsca na nadruk niż kropki na etykiecie i jest kompatybilny z prawie wszystkimi markami termocyklerów, dzięki czemu nie zakłóca reakcji i umożliwia znakowanie probówek w trakcie całego eksperymentu. Tę przyjazną dla rękawiczek etykietę można nawet przekształcić w stojak na probówki, co ułatwia ich porządkowanie i przechowywanie.

Używaj PikaTAG™ do etykiet punktowych

Ponieważ etykiety punktowe są stosunkowo małe, zwłaszcza w przypadku probówek z wgłębionymi zakrętkami, bardzo trudno jest je przykleić, zwłaszcza w rękawiczkach. W przypadku takich etykiet najprostszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest PikaTAG™, ergonomiczny ręczny aplikator etykiet. Ma on uchwyt przypominający długopis z lepką końcówką, dzięki czemu może pobierać małe etykiety bezpośrednio z podkładu i przyklejać je na wierzchołki probówek - wszystko to bez dotykania rękawiczek. Dzięki temu nawet etykiety, które nie mają usuwalnego kleju, można łatwo przykleić bez obawy, że przykleją się do rękawiczek. Można go używać do naklejania etykiet na wierzchołki mikrotubek o pojemności 0,2 ml, 0,5 ml, 1,5 ml i 2 ml oraz fiolek kriogenicznych, fiolek z wgłębionymi nakrętkami, a także 8-dołkowych pasków do probówek PCR. Ma on również inne zalety, w tym przyspiesza etykietowanie i pomaga uniknąć ryzyka wystąpienia urazów związanych z powtarzającym się stresem, które towarzyszy etykietowaniu dużej liczby próbek.

Jeśli więc, jak większość laborantów, nosisz rękawiczki niemal przez cały dzień, nie przejmuj się, że Twoje etykiety się do nich przyklejają. Jesteśmy tu po to, aby ułatwić etykietowanie, oferując przyjazne dla rękawiczek opcje etykietowania, które zapewniają również dodatkowe korzyści w zakresie identyfikacji próbek, pomagając w ten sposób zapobiegać błędom i zachować kontrolę nad próbkami.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznychoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.