loader
Karty Charakterystyki

Nóż do wykrawania etykiet. Stemplowanie, wykrawanie, sztancowanie.

Wiadomo, że etykieta pełni nie tylko funkcję informacyjną. Unikalny projekt etykiety ma potencjał, aby zwiększyć świadomość marki i produktu oraz zwiększyć sprzedaż. W tym przypadku ważny jest zarówno projekt, jak i kształt etykiety. Etykiety o niestandardowych kształtach mogą być wykonane na zamówienie. Czas realizacji od czterech do sześciu dni.

Punch-form, kształt, który pozwala na wykonanie skomplikowanych lub kształtnych etykiet. Ten kształt jest używany w takim procesie jak wykrawanie i jest inaczej nazywany nożem do wykrawania lub nożami do wykrawania.

Dziś co drugi klient decyduje się na wycięcie etykiety. W jednym przypadku jest to podyktowane przepisami produkcyjnymi, w drugim potrzebami marketingowymi.

Bosla ma w magazynie ponad 400 noży do wykrojników. Wykrawanie etykiet z dostępnych form wykrojnikowych. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego rozmiaru noża dla swoich potrzeb, napisz do nas.

Pojęcia:

 • Wykrojniki
 • Płyty karbujące
 • Płyty karbujące
 • Wykrojnik do nacinania
 • Nóż do nacinania
 • Nóż do etykiet
 • Noże do nacinania etykiet
 • Wykrojnik do nacinania
 • Nóż do nacinania

Matryca do nacinania jest płytą z grubego metalu. Jest to ten sam element, który pozwala na wykonanie matrycy w żądanym rozmiarze i kształcie. Jest to walec, zwany też cylindrem magnetycznym, wewnątrz którego znajduje się rdzeń magnetyczny.

Istnieją 3 podstawowe typy noży do wykrawania:

 • nóż do karbowania z prostą, szlifowaną krawędzią
 • karbowany nóż do wykrawania
 • nóż kontrujący

Charakterystyka noża wykrawającego lub wykrojnika: jedno- lub dwustronne kąty cięcia, produkcja matryc z nieskończoną krawędzią tnącą, wykrawanie dwóch otworów, wykrawanie i mikronakłuwanie etykiet o skomplikowanych kształtach, minimalna tolerancja wysokości i kąta krawędzi tnącej.

Sprzedaż biletów i dziurkowanie etykiet. Kształt etykiety.

W zależności od rodzaju wykrojnika, kształt etykiety może się różnić. Etykiety kwadratowe, etykiety okrągłe, etykiety prostokątne, etykiety owalne i etykiety kształtowe.

Wykrawanie jest procesem, w którym arkusz jest cięty do określonego kształtu. Ta metoda produkcji pozwala na uzyskanie wyrobów, których nie da się wykonać przez zwykłe cięcie, a także nacina materiały samoprzylepne, pozostawiając podkład nienaruszony. Podstawową różnicą pomiędzy sztancowaniem a nacinaniem jest głębokość procesu nacinania. Nacinanie jest procesem, w którym materiał jest nacinany na podłoże, które pozostaje nienaruszone. Karbowanie jest procesem, w którym karb przechodzi przez całą długość (przecinając również podłoże).

Technologie stosowane obecnie do wykrawania etykiet to:

 • płaska matryca;
 • wykrawanie rotacyjne;
 • wykrawanie laserowe.

Wykrawanie płaskie jest prostą i dość starą technologią. Wadą jest to, że przy pracy z takimi pieczątkami wiele operacji wykonuje się ręcznie. Wydajność tej technologii jest niska.

Wykrawanie rotacyjne - wydajność jest znacznie wyższa od poprzedniej. Prawie wszystkie operacje są zautomatyzowane, a jakość wykrojów jest wysoka. Jakość ponownego ostrzenia jest tutaj bardzo ważna i jest wykonywana ręcznie.

Wykrawanie laserowe jest najnowocześniejszą technologią. Stosuje się go w cyfrowych maszynach drukarskich. Za jego pomocą można wykrawać etykiety i inne produkty o praktycznie dowolnym kształcie, a także realizować najbardziej skomplikowane warianty, których nie da się wykonać za pomocą tradycyjnych technologii. Ponadto dzięki technologii cyfrowej każdy kolejny wykrój może różnić się od poprzedniego, co jest niemożliwe również w przypadku innych metod cięcia.

Jakość wykrawania zależy od kwalifikacji personelu, jakości noży, właściwości samego materiału. Materiały etykietowe: papier błyszczący, papier matowy, papier metalizowany, folia samoprzylepna bezbarwna, folia samoprzylepna metalizowana. W przypadku matryc rotacyjnych w sekcjach sztancujących drukarek rotograwiurowych, ważnym czynnikiem jest prawidłowy montaż cylindrów przeciwciśnieniowych.

Podczas wykrawania etykiet syntetycznych trzeba przeciąć całą warstwę wierzchnią i prawie 50% warstwy kleju, aby uzyskać odpowiedni kształt. Przy wykrawaniu etykiet papierowych wystarczy przeciąć ponad połowę grubości warstwy wierzchniej. Przedarcie przez resztę papieru pozwoli na łatwe oddzielenie etykiety od podkładu. Dlatego nie ma tu znaczenia, jaki podkład zastosował producent materiału samoprzylepnego - nóż nie ma z nim styczności. 

Więcej informacji na: http://pomoc-chemiczna.pl