loader
Karty Charakterystyki

Plan zrównoważonego rozwoju vs. Greenwashing: Studium przypadku Igrzysk Olimpijskich w Londynie

W duchu Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 dzieje się teraz, ERA pomyślał, że możemy zwrócić uwagę na doskonały artykuł z Wielkiej Brytanii The Telegraph

. Olimpiada Londyn 2012: Jak zielone są "najbardziej zrównoważone Igrzyska Olimpijskie w historii?", autorstwa Louise Gray, korespondentki ds. środowiska, świetnie analizuje, jak zielona wrzawa wokół ostatnich Igrzysk Olimpijskich ma się do rzeczywistości.

Oto dwa szczególne punkty, które powinny przykuć uwagę każdego menedżera ds. środowiska:

"Recykling - SREBRO - Około 97 procent odpadów budowlanych zostało zawróconych z wysypisk. W przypadku samych Igrzysk, Londyński Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich (LOCOG) prowadzi politykę zerowej ilości odpadów na składowiskach i dąży do recyklingu, ponownego wykorzystania i kompostowania 70 procent z nich. W tej chwili osiągają 73 procent, co jeśli jest prawdą, jest bardzo dobre, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość wydarzeń ma wskaźnik recyklingu około 15 procent. Jednak pomimo zabawnych pojemników na surowce wtórne wokół Parku Olimpijskiego segregacja materiałów stanowi problem. Te igrzyska mają uczyć ludzi, jak recykling więcej, ale w tej chwili wydaje się, że nikt nie słucha." "Emisja dwutlenku węgla - SREBRO - Olympic Delivery Authority (ODA) postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 50 procent w porównaniu z sytuacją, gdyby Olimpiada została zbudowana biznesowo. Cel ten został osiągnięty w 47 procentach dzięki połączeniu oszczędzania energii i korzystania z ekologicznych dostawców energii elektrycznej."

Oprócz tego, że są to obszary, na których większość menedżerów ds. środowiska i specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju musi się skupiać każdego dnia, te dwie sekcje podkreślają coś, o czym ten blog mówi od dłuższego czasu: jedynym sposobem na dokładną ocenę projektów środowiskowych jest posiadanie konkretnych danych środowiskowych i sposobu ich pomiaru

.

Nasz ostatni artykuł o tym, jak uniknąć wpadnięcia w pułapkę greenwashingu, można przeczytać tutaj.

Powyższe fragmenty pokazują, że Komitet Zrównoważonego Rozwoju Olimpiady jasno określił cele dla głównych obszarów zrównoważonego rozwoju, a następnie podjął dodatkowy krok w celu ciągłego monitorowania i rejestrowania rzeczywistych wyników. Widać wyraźnie, że londyński zespół ds. zieleni uważnie śledzi swoje wysiłki w czasie rzeczywistym i konsultuje się z dostawcami energii oraz rejestrami jej zużycia.

To zaangażowanie w zbieranie weryfikowalnych danych środowiskowych jest tym, co sprawia, że Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 wykraczają poza marketingowy greenwashing - wyolbrzymianie lub całkowite fałszowanie twierdzeń o zrównoważonym rozwoju, by sprawiać wrażenie bardziej "zielonego".

Choć w niektórych obszarach Igrzyska Olimpijskie w Londynie mogą okazać się niewystarczające (np. w kwestii wykorzystania energii odnawialnej), strażnicy środowiska mają do dyspozycji solidne, konkretne liczby, które ich usatysfakcjonują. Co więcej, kiedy Olimpiada się zakończy, komitet planowania będzie miał szczegółowe dane, które są potrzebne, aby wiedzieć dokładnie, jak dobrze im poszło i jak mogą się poprawić.

Artykuł w The Telegraph jest również doskonałym przykładem tego, jakie rzeczy można zacząć śledzić i mierzyć, jeśli dopiero zaczynamy wdrażać zrównoważony rozwój w naszym biznesie. Obszary, które omawia Louise Gray, są podstawowymi elementami składowymi niemal każdego planu zrównoważonego rozwoju. Kiedy już je opanujesz, czas przejść do bardziej złożonych kluczowych wskaźników wydajności, takich jak zrównoważony łańcuch dostaw czy bioróżnorodność.

Resztę tego znakomitego artykułu można przeczytać tutaj.

Image Credit: Tim Morris