loader
Karty Charakterystyki

Etykiety chemiczne - użyj poprawnych za pierwszym razem

Jeśli chodzi o etykiety chemiczne, nie ma podejścia "jeden rozmiar dla wszystkich". Specyfikacja, której potrzebujesz, zależy od bardzo wielu czynników - od powierzchni, na której etykieta będzie przyklejona, do części świata, do której trafi.

BS5609

Aby spełnić wymagania normy BS5609, etykieta musi składać się z trzech części - wierzchniej, spodniej i klejącej. A to, że jedna część jest prawidłowa, nie oznacza, że cała etykieta jest zgodna z normą.

Można na przykład użyć odpowiedniego kleju na papierze biurowym, a on po prostu się zmyje - to połączenie musi być prawidłowe. Niektóre kleje nie współpracują z niektórymi rodzajami papieru - na przykład emulsja akrylowa działa lepiej na piance PE niż na piance PP.

Skup się na całej kombinacji etykiety i kleju lub może się okazać, że wydałeś znaczną ilość pieniędzy na coś, co jest w zasadzie nielegalne. Równie dobrze mógłbyś polizać ją jak znaczek pocztowy lub napisać kredką woskową!

Klej

Zwróć uwagę na różne rodzaje kleju - coraz częściej są to akryle emulsyjne, a nie kleje na bazie rozpuszczalników. Ilość rozpuszczalników używanych przez firmy jest znacznie niższa niż w przeszłości, co jest wynikiem rządowych działań mających na celu zmniejszenie zagrożenia dla środowiska.

Przed zleceniem wykonania etykiety należy zastanowić się, na co będzie ona odporna. Jak będzie wyglądał jej cykl życia? Gdzie będzie się przemieszczać? Na co będzie narażona?

Znamy przypadki, gdy etykiety chemiczne były transportowane z zimowego Wigan, gdzie temperatura wynosiła -2°C, do Kataru, gdzie temperatura wynosiła 45°C - to ogromna różnica. Zmiany temperatury i wilgotności muszą być brane pod uwagę.

Na koniec należy zastanowić się, kiedy etykieta będzie stosowana. Jeśli na przykład nakleimy ją na beczkę, a następnie natychmiast napełnimy ją gorącym produktem, powierzchnia etykiety ulegnie rozszerzeniu. Jeśli następnie wyjmiemy ją na zimne podwórze, szybko się skurczy, co może doprowadzić do pomarszczenia lub nawet całkowitego odklejenia się etykiety.

Istnieje produkt samoprzylepny, który wytrzyma takie ekstremalne zmiany temperatury, ale jest on droższy, ponieważ jest to produkt o wyższej specyfikacji. Najdroższym czynnikiem jest czas produkcji, więc ten produkt będzie pasował do szybkich i dynamicznych procesów.

ZASTOSOWANIE

Wiedza o tym wszystkim, to zdecydowanie połowa sukcesu, dlatego też lubimy przeprowadzać wizyty na miejscu u wszystkich naszych klientów, abyśmy mogli zobaczyć ich procesy z pierwszej ręki. Pomaga nam to w doborze najbardziej odpowiednich materiałów.

Pięć najważniejszych wskazówek:

  • Przygotuj powierzchnię przed naklejeniem etykiety - upewnij się, że nie ma na niej wilgoci, a etykieta będzie się lepiej trzymać.
  • Przyklejaj wszystkie części etykiety ostrożnie, zamiast po prostu ją przyklejać.
  • Nie przyklejaj etykiety do niczego innego niż powierzchnia, do której została zaprojektowana.
  • Zadaj sobie pytanie, jak będzie wyglądał cykl życia etykiety i na co będzie narażona. Jeśli tego nie wiesz, etykieta będzie miała słabe parametry i może nie wyglądać tak dobrze lub nie trzymać się tak dobrze, jak mogłaby.
  • Upewnij się, że tusz, którego używasz do dodawania zmiennych informacji na etykiecie, jest odpowiedni dla danego materiału - na przykład taśmy woskowe lepiej sprawdzają się na matowych powierzchniach etykiet.

Poświęć trochę czasu na przemyślenie swoich etykiet chemicznych. Kilka minut uwagi może w dłuższej perspektywie zaoszczędzić Twojej firmie kosztów i reputacji.

Indywidualne rozwiązania dla etykiet chemicznych

W przypadku specjalistycznego przemysłu chemicznego najlepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj rozwiązanie szyte na miarę, wykorzystujące specjalnie dostarczone etykiety lub indywidualnie dostosowane oprogramowanie do drukowania.

Przeczytaj więcej na ten temat na http://etykieta-produktu.pl/