loader
Karty Charakterystyki

1 Podstawowa taktyka zgodności z przepisami ochrony środowiska, którą każdy powinien stosować

W rozwijających się branżach toczy się wiele dyskusji na temat najlepszych sposobów, w jakie firmy mogą poprawić swoją zgodność z wymogami ochrony środowiska, nie rezygnując przy tym z rentowności czy wydajności. Jedną z metod, której poświęca się obecnie dużo uwagi, jest koncepcja zakupów preferowanych z punktu widzenia ochrony środowiska (ang. Environmentally Preferable Purchasing). Ale w jaki sposób wybór "zielonej opcji" daje przewagę bez poświęcania rentowności lub wydajności?

Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o tej koncepcji, możesz przeczytać jej obszerny opis tutaj. W gruncie rzeczy, preferowane zakupy środowiskowe (EPP) polegają na tym, że zarządzanie środowiskiem odbywa się poprzez poznanie wpływu materiałów na środowisko, zanim jeszcze trafią one do zakładu.

Główna idea EPP jest prosta: materiały, które są wprowadzane do zakładu i wykorzystywane do produkcji wyrobów końcowych, dyktują prawie wszystko inne, co dzieje się w cyklu życia produktu.

Wszystkie odpady, emisje do powietrza, gazy cieplarniane i raporty zgodności środowiskowej mogą być prześledzone aż do surowców, które kupujesz.

Jak kontrolować emisje zanim zostaną wygenerowane?

Czy Twoja emisja jest wyższa niż pozwala na to pozwolenie?

Być może rozwiązaniem nie jest zmniejszenie skali produkcji, ale ponowna ocena rodzaju stosowanych powłok.

Wydajesz fortunę na wysyłkę odpadów do zakładu utylizacji?

Problemem może być nie to, jak wydajne są Twoje procesy, ale to, jak przyjazne dla środowiska są Twoje surowce.

Czy spowalniasz produkcję, ponieważ Twój personel wykorzystuje dużo dni chorobowych?

Być może nadszedł czas, aby zbadać skutki zdrowotne i zasady najlepszej praktyki w zakresie stosowanych materiałów.

Czy często musisz płacić grzywny lub pracować nad poprawą sytuacji niezgodności w swoim zakładzie? Czy naprawiasz objawy i ignorujesz przyczynę(y)?

Odpowiedzią na wszystkie te problemy może być zakup preferowany z punktu widzenia ochrony środowiska.

Brzmi daleko idąco?

Przyjrzyjmy się temu bliżej:

  • To jest zawsze bardziej kosztowne, aby popełnić błąd, złapać i być zmuszony do naprawienia go, niż jest to, aby zapobiec problem kiedykolwiek występuje. EPA obciąży Cię grzywnami na dodatek oczekuje się, że posprzątasz wszelkie wycieki lub wypadki, które spowodowałeś.
  • Emisje do powietrza mają niezaprzeczalny wpływ na liczbę dni chorobowych i wydajność pracowników. Oczywiście, trudno jest dokładnie określić, jak duży wpływ mają materiały na zdrowie pracowników, ale nie bez powodu EPA zawsze uzasadnia wszelkie nowe przepisy szacując kwotę pieniędzy zaoszczędzonych dzięki zmniejszeniu lub zapobieganiu dniom chorobowym i nieobecności w pracy.
  • Materiał, który nie generuje toksycznych odpadów, jest znacznie łatwiejszy do zagospodarowania po zakończeniu procesu produkcyjnego. Zmniejszasz koszty wysyłki odpadów do utylizacji, a nawet możesz po prostu poddać materiał recyklingowi lub użyć go ponownie, jeśli jest wystarczająco ekologiczny.

Wdrażanie w zakładzie zakupów preferowanych z punktu widzenia ochrony środowiska

Zakupy preferowane ze względu na ochronę środowiska mogą być rozwiązaniem wielu problemów i stanowią zasadniczy krok w kierunku zrównoważonego łańcucha dostaw. Jednak zdecydowanie nie należy lekceważyć ilości pracy, jaką może wymagać PPE.

Ocena tylko jednego materiału może zająć menedżerowi ds. środowiska wiele czasu, ponieważ wymaga budowania teoretycznych harmonogramów produkcji oraz szacowania emisji do atmosfery i wytwarzania odpadów. Gdybyś miał całkowicie przeanalizować każdy materiał w swojej ewidencji chemicznej, mogłoby to stać się sporym obciążeniem i zagrozić Twojej zdolności do wykonywania innych niezbędnych zadań.

Dlatego właśnie prognozowanie stało się tak pożądaną funkcją w narzędziach do zarządzania zapasami chemicznymi.

Może ona wyeliminować zgadywanie z zakupów preferowanych z punktu widzenia ochrony środowiska.

Aby zapewnić sukces, strona organizacji Practice Greenhealth zawiera kilka wskazówek dotyczących zarządzania materiałami EPP, które mogą być przydatne w Państwa zakładzie:

  1. Uczyń z tego wysiłek zespołowy
  2. Uczyń z EPP formalny program w swoim zakładzie
  3. Zacznij od małego, a następnie rozszerzaj

Więcej wskazówek można sprawdzić tutaj.

ERA jest zdecydowanym zwolennikiem automatyzacji zarządzania środowiskiem w jak największym stopniu, co dotyczy również zakupów preferowanych ze względu na ochronę środowiska.

Dlaczego nie sprawdzić naszego darmowego ebooka na temat automatyzacji danych, aby dowiedzieć się więcej?

Image credit: mudeth