loader
Karty Charakterystyki

Ważną formą etykiet samoprzylepnych jest samoprzylepny podkład.

Integralnym i prawdopodobnie najważniejszym elementem etykiety samoprzylepnej jest podkład samoprzylepny. Wybór odpowiedniego kleju do etykiety bezpośrednio decyduje o sukcesie, z jakim etykieta samoprzylepna będzie wykorzystywana w przyszłości.

W tym przypadku konieczne jest uwzględnienie powierzchni, na których etykieta ma być umieszczona oraz warunków zewnętrznych (klimatycznych, temperaturowych itp.), w jakich ma być używana i przechowywana. Na przykład, etykiety na środki spożywcze i opakowania do żywności powinny wykorzystywać "bezpieczny" klej posiadający certyfikat zgodności z przeznaczeniem. W przypadku etykietowania chropowatych, szorstkich lub mocno zakrzywionych powierzchni wymagane jest zastosowanie etykiety ze wzmocnionym klejem o wysokiej przyczepności.

Ważne jest, aby przy wyborze podkładu samoprzylepnego kierować się potrzebami danego zastosowania, biorąc pod uwagę interakcję kleju nie tylko z etykietowanym podłożem, ale również z podłożem, na którym etykieta jest wykonywana.W celu standaryzacji i ułatwienia interpretacji właściwości kleju, podkłady samoprzylepne są klasyfikowane w następujący sposób

  • Na stałe;
  • Półtrwałe;;
  • Zdejmowane;
  • Można prać;
  • Wzmocnione;
  • Odporność na mróz.

Kleje trwałe są bardzo przyczepne i mogą zapewnić wystarczająco silne połączenie z powierzchnią. Ten rodzaj kleju jest zalecany do długotrwałego etykietowania, które nie wymaga usuwania etykiety przez cały okres jej użytkowania.

Kleje półtrwałe są przeznaczone do utrzymywania się na standardowych podłożach przez stosunkowo krótki okres czasu, umożliwiając usunięcie etykiety z podłoża. W tym przypadku klej potrzebuje określonego czasu do pełnego związania, zazwyczaj około 24 godzin - najpierw uzyskuje właściwości kleju usuwalnego, a po upływie czasu pełnego związania zostaje zastąpiony klejem permanentnym dyspersyjnym.

Kleje usuwalne, ze względu na ich niskie właściwości klejące, są stosowane w aplikacjach, gdzie etykieta musi być usunięta z powierzchni bez pozostawiania śladów, nawet w celu ponownego użycia. Te samoprzylepne podkłady są stosowane w produkcji etykiet promocyjnych, etykiet samochodowych, etykiet na kosmetyki.

Spłukiwalny klej do etykietowania butelek, zapewnia dobrą przyczepność pomiędzy etykietą a szklaną butelką. Łatwo się spłukuje roztworem wody alkalicznej i nie pozostawia śladów. Usuwalna warstwa samoprzylepna jest również odporna na wodę, gdy butelki są umieszczane w pojemnikach z lodem.

Wzmocniony klej jest odpowiedni do oznaczania "trudnych" powierzchni, zazwyczaj tych, które nie są wolne od kurzu, wilgoci lub warstwy oleju. Wysoka przyczepność początkowa kleju sprawia, że dobrze nadaje się on do szorstkich lub nierównych powierzchni i jest odporny na wiatr i ekstremalne temperatury.Frost-resistant jest stosowany do etykietowania przy głębokim mrożeniu, a także do etykietowania przy głębokim mrożeniu, gdzie sprawdza się wyjątkowo dobrze w temperaturach poniżej zera.

Szczególnie nadają się do tego podkłady akrylowe i kauczukowe, ponieważ są one zarówno na bazie akrylu, jak i kauczuku. Akryl doskonale nadaje się do etykietowania w dodatnich temperaturach otoczenia, w tym do stosowania na gorących powierzchniach. W przypadku etykietowania w temperaturach ujemnych najbardziej odpowiednim rozwiązaniem jest klej kauczukowy.

Powyższe krótkie spojrzenie na charakterystykę i właściwości kleju do etykiet pokazuje, że na etapie projektowania unikalnej etykiety, wybór odpowiednich cech, a w szczególności podkładu klejowego, jest kluczowy dla powodzenia procesu etykietowania. Na podstawie Państwa wymagań produkcyjnych firma Bosla pomoże Państwu w wyborze odpowiedniego kleju do etykiet i doradzi w przypadku jakichkolwiek pytań.

Podkład samoprzylepny jest istotną i prawdopodobnie najważniejszą częścią etykiety samoprzylepnej. Wybór odpowiedniego kleju do etykiet bezpośrednio decyduje o sukcesie, z jakim etykieta samoprzylepna będzie wykorzystywana w przyszłości.