SDS – Karta charakterystyki
Z angielskiego safety data sheet – SDS...
Drukowanie kodów kreskowych jest niezbędnym etapem w każdym laboratorium, pozwalającym na uzyskanie efektywnego przepływu pracy bez wprowadzania błędów w identyfikacji. Zalecamy drukowanie kodów kreskowych za pomocą drukarki termicznej - termotransferowej lub termicznej bezpośredniej - co oznacza, że należy je drukować na rolkach etykiet przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Drukując kody kreskowe, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, ale jedną z nich, która czasami bywa pomijana, jest orientacja druku kodów kreskowych. To znaczy, czy należy drukować kody kreskowe jako "płotki" czy jako "drabinki"?
Anatomia głowicy drukującej
Aby zrozumieć różnicę, ważne jest zrozumienie technologii odpowiedzialnej za tworzenie kodów kreskowych za pomocą druku termicznego. Zarówno drukarki termiczne, jak i termotransferowe wykorzystują tę samą technologię druku. Mikroskopijne elementy grzejne są rozmieszczone liniowo w tzw. głowicy drukującej. Te elementy grzejne są aktywowane, gdy etykieta lub kombinacja etykiety i wstążki przesuwa się pod nimi, generując tekst i kody kreskowe, które pojawiają się na etykiecie poniżej. Aby uzyskać bardziej szczegółowy podział na drukarki termotransferowe i termiczne, kliknij tutaj.
Co to są płoty i drabiny?
Terminy "płotek" i "drabinka" odnoszą się do orientacji kodu kreskowego drukowanego na etykiecie. Płotek to taki, w którym kod kreskowy jest drukowany poziomo w poprzek etykiety:
Drabina to taka, w której kod kreskowy jest drukowany pionowo w poprzek etykiety:
Kody kreskowe drabinkowe są zwykle drukowane na etykietach używanych do identyfikacji małych, cylindrycznych przedmiotów, takich jak fiolki kriogeniczne, mikrotuby i probówki Falcona.
Który z nich należy wybrać?
Płoty pikietażowe
Płoty pikietażowe zwykle zapewniają wyższą jakość kodów kreskowych, ponieważ poszczególne elementy głowicy drukującej są stale podgrzewane przez określony czas, dzięki czemu krawędzie kodów kreskowych są zazwyczaj czystsze. Czystsze kody kreskowe oznaczają, że są one dokładniej odczytywane i mniej prawdopodobne jest, że wprowadzą błędy do inwentaryzacji i przepływu pracy.
Wadą drukowania kodów kreskowych za pomocą płotków jest to, że jeśli część głowicy drukującej ulegnie przepaleniu, nie będzie można stwierdzić, czy wystąpił błąd; cały pasek zniknie, a jego zauważenie będzie prawie niemożliwe; może to być przyczyną kolejnych nieudanych skanów. Aby temu zapobiec, można wydrukować poziomą linię nad lub pod kodem kreskowym, ale poza jego czytelnym obszarem. W ten sposób, jeżeli część głowicy drukującej ulegnie awarii, będzie to natychmiast widoczne jako przerwa w poziomym pasku. Dzięki temu użytkownik zostanie powiadomiony o konieczności wymiany wadliwych kodów kreskowych i natychmiastowej wymiany głowicy drukującej.
Drabinki
Najlepszą rzeczą w drukowaniu kodów kreskowych w postaci drabinek jest to, że błędy są rozpoznawane natychmiast. Jeśli przepali się część głowicy drukującej, spowoduje to powstanie brakującego miejsca na wszystkich paskach. W większości przypadków kod kreskowy będzie nadal czytelny, ale ostrzeże użytkownika, że głowica drukująca wymaga wymiany.
Niestety, drabiny nie są drukowane z taką samą jakością jak płoty. Na przykład krawędzie mogą być rozmazane, co zmniejsza czytelność, zwłaszcza w przypadku kodów kreskowych pisanych małą czcionką.
Z czasem drukowanie z użyciem drabin może również powodować nadmierne zużycie głowicy drukującej. W związku z tym drukowanie drabinek nie jest zalecane w przypadku dużych prędkości drukowania. Wynika to z faktu, że przy takich prędkościach grzałki drukarki mogą się szybko spalić, ponieważ są one stale włączane i wyłączane kilka razy na jeden kod kreskowy.
Jeśli nie jesteś pewien, czy jakość kodów kreskowych jest wystarczająca dla Twojego zastosowania, zawsze możesz zlecić walidację kodów kreskowych, która jest usługą oferowaną przez firmę LabTAG. Walidacja kodów kreskowych polega na ich klasyfikacji przy użyciu specjalistycznych maszyn, które zapewniają, że kody kreskowe spełniają normę jakościową, która jest wykorzystywana do pomiaru prawdopodobieństwa ich uszkodzenia. Im wyższa ocena, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z odczytem kodów kreskowych.
Ostateczny werdykt
Do większości zastosowań zalecamy stosowanie płotków z pikiet, ponieważ kody kreskowe wytwarzane w ten sposób są zwykle wyższej jakości, a do sprawdzenia działania głowicy drukującej wystarczy tylko dodatkowa linia pozioma. Do identyfikacji długich, cylindrycznych obiektów, takich jak rury stożkowe, lepiej jest stosować drabinki, choć w przypadku tej metody należy unikać drukowania przy dużych prędkościach. W razie potrzeby można również wdrożyć walidację kodów kreskowych w celu zapewnienia jakości.
LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych orazoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.
Karty charakterystyki substancji chemicznych to niezwykle istotne dokumenty w kontekście...
Czytaj więcejSummary: Firma GA International opracowała własną drukarkę termiczną bezpośrednią. Drukarka...
Czytaj więcejZ obecnym rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2, wiele osób po raz pierwszy znajduje się w pracy z...
Czytaj więcej