SDS – Karta charakterystyki
Z angielskiego safety data sheet – SDS...
Istnieją dwa poddziały dla klasy 5 towarów niebezpiecznych:
Klasa 5.1 Substancje utleniające
Substancje utleniające to takie, które same w sobie nie są koniecznie palne, ale mogą, zasadniczo poprzez wydzielanie tlenu, powodować lub przyczyniać się do spalania innych materiałów. Ze względu na wysoką zawartość tlenu są to często materiały reaktywne. Mogą one reagować z innymi materiałami palnymi lub łatwopalnymi i wytwarzać ciepło, prowadząc do pożarów, do których utleniacze będą dostarczać tlen, który utrzyma je w płomieniach bez pomocy tlenu z powietrza (jak to ma miejsce w przypadku normalnego spalania).
Takie pożary mogą zatem wybuchać i trwać w ograniczonych przestrzeniach, np. w ładowniach. A raz wzniecony pożar może być trudny do ugaszenia. Gaszenie proszkiem lub pianą jest bezużyteczne, ponieważ tlen jest już obecny w czynniku znajdującym się pod spodem. Jedyną metodą jest użycie dużej ilości zimnej wody, ale jeśli ogień znajduje się w zamkniętej przestrzeni, może być trudno dostępny, a wytwarzane ciepło jest tak duże, że może być potrzebna bardzo duża ilość wody.
Niektóre utleniacze mogą być wybuchowe, jeśli zostaną silnie podgrzane, szczególnie w obecności węgla. Saletra amonowa (łatwo dostępny nawóz rolniczy) zmieszana z olejem węglowodorowym, np. olejem napędowym, staje się silnym materiałem wybuchowym, często używanym w przemyśle wydobywczym, a także przez terrorystów.
Etykieta środka utleniającego klasy 5.1 jest cała żółta z czarnym obramowaniem i symbolem utleniacza. Oznaczenie klasy 5.1 powinno być umieszczone w dolnym rogu.
Klasa 5.2 Nadtlenki organiczne
Substancje nadtlenków organicznych zawierają struktury węglowe (organiczne) połączone podwójnym wiązaniem tlenowym (nadtlenek). W ten sposób paliwo i tlen znajdują się razem w tej samej cząsteczce, co sprawia, że są one jeszcze bardziej podatne na zapłon niż oddzielny materiał palny.
Są one zaprojektowane jako reaktywne do wielu celów przemysłowych i w konsekwencji mogą być niestabilne, a czasami wybuchowe. Przy pierwszym opracowaniu mogą być zaklasyfikowane do klasy 1 lub klasy 5.2, w zależności od zamierzonego zastosowania końcowego. Tylko na podstawie ich struktury chemicznej można je uznać za jedne z nich.
Ze względu na swój reaktywny charakter mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu ludzkiego, w szczególności dla oczu, i mogą posiadać jedną lub więcej z następujących właściwości:
Nadtlenki organiczne często muszą być przechowywane w warunkach chłodniczych, aby utrzymać je w stanie nieaktywnym, a następnie temperatura musi być starannie kontrolowana. W przeciwnym razie, jeśli przekroczą one pewną temperaturę właściwą dla danego materiału, zaczną się szybko rozkładać, podobnie jak materiały samoreaktywne w klasie 4.1, powodując niekontrolowany postęp pożaru lub eksplozji.
Do powszechnie przewożonych towarów niebezpiecznych klasy 5 należą chemikalia basenowe i nawozy.
Etykieta nadtlenku organicznego klasy 5.2 jest żółta na dolnej połowie i czerwona na górze. W górnym rogu znajduje się czarny symbol płomienia, a na dole napis Class 5.2.
Przepisy ADR (drogowe), IATA (lotnicze) i IMDG (morskie) stanowią, że wszystkie opakowania zawierające towary niebezpieczne muszą być opatrzone etykietą ostrzegawczą, a etykieta musi mieć kształt kwadratu ustawionego pod kątem 45° (w kształcie rombu).
Etykieta klasy 5 (etykieta środka utleniającego) dla opakowań musi mieć wymiary co najmniej 100 x 100 mm, od krawędzi do krawędzi, i musi na niej być widoczna kropkowana zewnętrzna linia graniczna (chyba że jest umieszczona na tle w kontrastującym kolorze). Numer klasy "5.1" lub "5.2" musi znajdować się w dolnym rogu i być napisany czcionką o wysokości co najmniej 12 mm. W dolnej połowie etykiety 5.1 można umieścić dodatkowy tekst o treści "Czynnik utleniający", ale nie jest to obowiązkowe.
Wewnętrzna czarna linia etykiety klasy 5 musi mieć grubość co najmniej dwóch milimetrów, a między nią a zewnętrzną przerywaną obwódką lub zewnętrzną krawędzią etykiety musi być odstęp wynoszący 5 mm. Górna połowa etykiety klasy 5 musi zawierać odpowiedni symbol.
Tabliczkę klasy 5 stosuje się na jednostkach transportujących ładunki, takich jak kontenery towarowe i pojazdy cysterny drogowe/kolejowe.
Tabliczki klasy 5 muszą mieć wymiary co najmniej 250 mm x 250 mm, od krawędzi do krawędzi, i być ustawione pod kątem 45°. Na tabliczce musi być umieszczona przerywana zewnętrzna linia graniczna (chyba że jest ona umieszczona na tle w kontrastującym kolorze). Numer klasy "5" musi znajdować się w dolnym rogu i być napisany czcionką o wysokości co najmniej 25 mm. W dolnej połowie tabliczki 5.1 można umieścić dodatkowy tekst o treści "Środek utleniający".
Nie ma jeszcze specyfikacji dotyczącej grubości wewnętrznej linii na tabliczkach, ale pomiędzy nią a zewnętrzną przerywaną obwódką lub zewnętrzną krawędzią etykiety musi być przerwa o szerokości 12,5 mm. Górna połowa etykiety musi zawierać odpowiedni symbol.
W dobie coraz większej świadomości ekologicznej i troski o bezpieczeństwo, karta...
Czytaj więcejKarty charakterystyki substancji chemicznych to niezwykle istotne dokumenty w kontekście...
Czytaj więcejSummary: Firma GA International opracowała własną drukarkę termiczną bezpośrednią. Drukarka...
Czytaj więcej