SDS – Karta charakterystyki
Z angielskiego safety data sheet – SDS...
UE przyjęła wiele dyrektyw i rozporządzeń, które mają pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi podczas używania i transportu potencjalnie niebezpiecznych substancji żrących, a także istnieją wieloletnie traktaty, takie jak ADR i RID, regulujące ich transport drogowy i kolejowy. Ważnym elementem zapewnienia bezpiecznego transportu i końcowego wykorzystania towarów o właściwościach korozyjnych jest ich prawidłowe etykietowanie i oznaczanie za pomocą żrącej etykiety (etykieta i tabliczka klasy 8).
Jeśli zajmujesz się przetwarzaniem, pakowaniem lub transportem towarów niebezpiecznych, najpierw musisz je prawidłowo sklasyfikować, aby wszystkie organizacje w łańcuchu dostaw, w tym organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, wiedziały i rozumiały dokładnie, jakie jest zagrożenie.
Zgodnie z zaleceniami ONZ, istnieje dziewięć klas zagrożenia dla towarów niebezpiecznych i jest to klasa 8, która obejmuje substancje żrące. Substancje i artykuły należące do tej klasy powodują poważne uszkodzenia w wyniku działania substancji chemicznych w kontakcie z żywą tkanką lub innymi materiałami. Większość, ale nie wszystkie, to kwasy i zasady, a substancje żrące mogą występować w wielu różnych stężeniach, mieszaninach i roztworach.
Kilka substancji w tej klasie może powodować korozję szkła, wyrobów glinianych i innych materiałów krzemionkowych, a wiele z nich będzie reagować z niekompatybilnymi lub nieodpowiednimi opakowaniami lub metalami, dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o to, by pojemniki i opakowania były wykonane z odpowiednich materiałów. Etykiety muszą być również wykonane z materiału, który jest odporny na wszelkie wycieki i pozostaje czytelny i przyklejony do pojemnika; etykiety papierowe nie są odpowiednie dla substancji żrących.
Podczas przechowywania lub transportu, wyciekające substancje żrące mogą uszkodzić opakowanie innych substancji niebezpiecznych, powodując dalsze wycieki, a w niektórych przypadkach mogą reagować ze sobą i powodować większe zagrożenia niż pojedyncze substancje. Korozja metali może stanowić problem dla substancji żrących, które nie są nawet drażniące dla tkanki skórnej (zwłaszcza niskie stężenie kwasów na stali i niskie stężenie zasad na aluminium), ponieważ jeśli takie substancje wyciekną podczas transportu, mogą zniszczyć inny ładunek lub nawet poważnie uszkodzić pojazdy, w których są przewożone.
Przykładami substancji i wyrobów korozyjnych mogą być: akumulatory wypełnione kwasem, kwas solny (spirytus soli i kwas basenowy), kwas siarkowy, wapno palone, jod, potaż, wodorotlenek sodu (soda kaustyczna) i topnik do lutowania.
Przepisy ADR (Europejskiej umowy dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych) stanowią, że wszystkie opakowania zawierające towary niebezpieczne powinny być opatrzone etykietą ostrzegawczą, a etykieta powinna mieć formę kwadratu pod kątem 45° (w kształcie rombu).
Żrąca etykieta klasy 8 dla opakowań musi mieć wymiary co najmniej 100x100mm, od krawędzi do krawędzi, i być ustawiona pod kątem 45°. Na etykiecie musi być widoczna przerywana zewnętrzna linia graniczna (chyba że jest ona nakładana na tle w kontrastującym kolorze). Numer klasy "8" musi być umieszczony w dolnym rogu i posiadać tekst o wysokości co najmniej 12 mm. W dolnej części etykiety może znajdować się dodatkowy tekst "Żrący".
Wewnętrzna czarna linia etykiety musi mieć grubość co najmniej dwóch milimetrów, a odstęp między nią a zewnętrzną przerywaną obwódką lub zewnętrzną krawędzią etykiety musi wynosić 5 mm. Górna połowa etykiety musi zawierać symbol probówek wysypujących substancję korozyjną na dłoń i blok metalowy. Można również użyć symbolu przedstawiającego zacienioną rękę.
Tablica klasy antykorozyjnej 8 jest używana do transportu jednostek ładunkowych, takich jak kontenery towarowe i drogowe/kolejowe pojazdy cysterny.
Tabliczki klasy 8 muszą mieć wymiary co najmniej 250 mmx250 mm, od krawędzi do krawędzi, i być ustawione pod kątem 45°. Tablica musi przedstawiać przerywaną zewnętrzną linię graniczną (chyba że jest ona umieszczona na tle w kontrastującym kolorze). Numer klasy "8" musi być umieszczony w dolnym rogu i posiadać tekst o wysokości co najmniej 25 mm. Dodatkowy tekst "Żrący" może być umieszczony w dolnej połowie etykiety, ale nie jest to obowiązkowe.
Nie ma jeszcze specyfikacji dotyczącej grubości linii wewnętrznej, ale musi być 12,5 mm odstępu między nią a zewnętrzną przerywaną krawędzią lub zewnętrzną krawędzią etykiety. Górna połowa etykiety musi zawierać symbol probówek wysypujących substancję korozyjną na dłoń i blok metalowy. Można również użyć symbolu przedstawiającego zacienioną rękę.
Wszystkie diamentowe etykiety i karty z ostrzeżeniem antykorozyjnym produkowane przez Stock-Xpress spełniają wymagania IATA/ ICAO, UN ADR/RID i IMDG/IMO i są wykonane z materiałów spełniających surowe normy BS5609. BS5609 jest specyfikacją dla etykiet przeznaczonych do użytku morskiego, przy czym zarówno farba, jak i podłoże muszą być w stanie wytrzymać 3 miesiące ciągłego zanurzenia w wodzie morskiej oraz być nadal czytelne i mieć dobrą przyczepność.
Karty charakterystyki substancji chemicznych to niezwykle istotne dokumenty w kontekście...
Czytaj więcejSummary: Firma GA International opracowała własną drukarkę termiczną bezpośrednią. Drukarka...
Czytaj więcejZ obecnym rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2, wiele osób po raz pierwszy znajduje się w pracy z...
Czytaj więcej