loader
Karty Charakterystyki

Lean Manufacturing: Zrównoważony rozwój środowiskowy Boot Camp

Czy Twoja placówka nie czuje się zbyt dobrze? Czy chcesz obniżyć koszty operacyjne, zmniejszyć wpływ na środowisko i zwiększyć zyski?

Szczupła i zrównoważona produkcja jest tym, do czego powinieneś dążyć.

Mimo, że istnieje ona od lat, wiele firm wciąż ma problemy z wdrożeniem tej strategii. Z pewnością nie jest to coś, co dzieje się z dnia na dzień. Jak w przypadku każdego programu ciągłego doskonalenia, uzyskanie szczupłych procesów będzie wymagało wielu godzin ciężkiej pracy.

Pomyśl o tym, jak o programie ćwiczeń w zakładzie. Wymaga to planowania, realizacji, poświęcenia i ciągłej oceny.

Ponieważ każdy obiekt jest inny, nie ma wzoru na kroki, które należy podjąć w celu uzyskania lean. Na przykład, jeden zakład może wymagać aktualizacji technologii kontroli, podczas gdy inny może zmienić rodzaj kupowanych materiałów. Ktoś, kto generuje odpady niebezpieczne, może potrzebować usprawnienia procesów i procedur postępowania z odpadami, podczas gdy inna firma, która już nie produkuje odpadów toksycznych, może poprawić swoją sytuację po prostu poprzez zmniejszenie ilości opakowań.

Podobnie jak każdy trening, musi on być dostosowany do indywidualnych potrzeb i celów. Żadne szablonowe rozwiązania nie załatwią sprawy. Istnieje jednak kilka ważnych lekcji, które producenci chcący się odchudzić mogą wynieść ze świata szczupłych sylwetek.

Wyznacz jasne, mierzalne cele

Kiedy zaczynasz wprowadzać zmiany, ważne jest, aby wyznaczyć cel i uzyskać jasny obraz tego, gdzie widzisz siebie w przyszłości. Nie wystarczy jednak po prostu powiedzieć "stań się bardziej zrównoważony", zamiast tego najbardziej skuteczne są te plany, które dają konkretne rezultaty.

Wiele firm stawia sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 50% lub przejście na korzystanie z 70% odnawialnych źródeł energii w ciągu najbliższych 15 lat. Wyznaczając wymierne cele, firmy te mogą śledzić swoje postępy i uzyskać lepszy obraz tego, jak osiągnąć zamierzony cel.

A kiedy już wyznaczysz wymierne cele, następnym krokiem jest....

Nieustannie mierz swoje wyniki

Skoro masz już mierzalne cele, śledzenie wszystkich środowiskowych KPI (kluczowych wskaźników wydajności), które sobie wyznaczyłeś, pomoże ci je osiągnąć.

Jak w przypadku każdego rodzaju treningu, musisz wiedzieć, jak dobrze ci idzie, kiedy nadszedł czas, by postawić sobie kolejne wyzwanie, a kiedy osiągnąłeś plateau. Zarządzanie danymi środowiskowymi to odpowiednik ważenia się na wadze lub badań lekarskich.

A jeśli Twoje zarządzanie danymi środowiskowymi nie jest na najwyższym poziomie, oto trzy proste sposoby na jego poprawę:

  1. Dokonuj codziennych odczytów danych wyjściowych dotyczących środowiska, w tym zużycia energii, emisji i odpadów. Jeśli robisz to tylko raz w tygodniu (lub, co gorsza, raz w miesiącu), masz mniejszą możliwość reagowania na problemy. Ponadto, dzięki temu, że będziesz to robić codziennie, stanie się to Twoim nawykiem i mentalnie zwiększy to Twój priorytet w zakresie danych środowiskowych.
  2. Rozpocznij wewnętrzny benchmarking. Sprawdź, czy ogólny raport podsumowujący każdy miesiąc jest porównywany z poprzednim i zacznij dostrzegać trendy i wzorce. Ustal "czysty" miesiąc bazowy, który możesz porównać z innymi, aby sprawdzić, czy coś się zmieniło niezauważalnie dla ciebie.
  3. Udostępniaj dane środowiskowe w całej firmie i nie trzymaj ich tylko w dziale BHP. Osoby decyzyjne na szczeblu C-Suite mogą korzystać z tych danych środowiskowych, co przyczyni się do stworzenia kultury korporacyjnej bardziej nastawionej na zrównoważony rozwój.

Nie radź sobie sam

Większość trenerów powie Ci, że posiadanie kolegi do ćwiczeń to sprawdzony sposób na zwiększenie wyników i motywacji. W przypadku producentów, ten sam efekt można osiągnąć poprzez zwiększenie ogólnego zaangażowania pracowników. Oznacza to każdego pracownika, a nie tylko specjalistów ds. ochrony środowiska czy kierowników ds. zrównoważonego rozwoju.

Kiedy każda osoba w zakładzie jest zaangażowana w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, nie ma miejsca na opieszałość.

Do postępu przyczynia się również posiadanie kogoś, przed kim można odpowiadać. Posiadanie osoby, do której można się zgłosić, może być bodźcem, którego potrzebujesz, aby zrealizować wyznaczone wcześniej cele. Wiele firm umieszcza swoje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju na swoich stronach internetowych i publikuje roczne raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju. Istnieją również dobrowolne programy raportowania emisji gazów cieplarnianych oraz program Global Reporting Initiative (GRI) dotyczący zrównoważonej metryki.

Stawiaj sobie wyzwania i rozwijaj się

Jedynym sposobem na wprowadzenie zmian w zakresie zrównoważonego rozwoju jest faktyczna zmiana sposobu działania. "Biznes jak zwykle" nie ma tu nic do rzeczy, podobnie jak samozadowolenie. Oczywiście dobrze jest robić małe kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju (w rzeczywistości, mamy artykuł wyjaśniający dokładnie, dlaczego powinieneś pamiętać o robieniu małych kroków), ale aby w pełni się odchudzić, musisz myśleć także na dużą skalę.

Znajdź swoje główne słabe punkty i pracuj nad ich stopniową korektą, ponieważ to właśnie one są głównymi przeszkodami na drodze do zrównoważonego rozwoju. Nie ograniczaj się tylko do łatwych rozwiązań, takich jak wymiana oświetlenia na LED, ale zajmij się również tymi poważnymi problemami, przed którymi się wahasz.

Lean i zrównoważony rozwój polegają na ciągłym doskonaleniu, co oznacza nieustanne dążenie do osiągania coraz wyższych wyników. Tak jak kulturysta nieustannie podnosi coraz większe ciężary, tak Twoja podróż w kierunku zrównoważonego rozwoju powinna obejmować coraz większe i odważniejsze projekty.

Image credit: Bryson-Lewis Family